Kajaki z dzieckiem – Spływ z dzieckiem
Najważniejsze zasady planowania wypadu na kajaki z dzieckiem.
Jak się przygotować na spływ z dzieckiem? Co zabrać? Gdzie pływać?
Najważniejsze zasady planowania wypadu na kajaki z dzieckiem.
Jak się przygotować na spływ z dzieckiem? Co zabrać? Gdzie pływać?
Kajaki z dzieckiem – da się? Pewnie, że tak!
Mogłoby się wydawać, że kajakarstwo to sport wyłącznie dla dorosłych, ale to nie prawda.
Dzieciaki też świetnie odnajdują się w kajaku. Jeśli zarazisz je swoją pasją, już każde wakacje będziesz spędzać z rodziną na kajakowych przygodach 😉 Warto jednak się do tego dobrze przygotować…
Spływ kajakiem z dzieckiem to jedna z tych atrakcji, która daje mnóstwo zabawy i radości, ale także uczy i doświadcza. Rodzice chcąc spędzić czas ze swoimi pociechami, często sięgają po przeróżne metody aktywności. Jedną z nich jest spływ rzeczny, my również polecamy go jako aktywną formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak z taką wyprawą wiąże się wiele pytań i wątpliwości, które postaramy się rozwiać, przedstawiając zbiór najważniejszych zasad planowania wypadu na kajaki z dzieckiem.
Nie ma konkretnej granicy wiekowej. Na spływ kajakiem po jeziorze można zabrać śmiało kilkulatka, po górskiej rzece – nawet tej spokojniejszej zalecamy pływać ze starszym dzieckiem min 10 – latek jak najbardziej poradzi sobie z wiosłowaniem . Oczywiście rodzic czy opiekun musi być osobą o dużym doświadczeniu na rzece górskiej . Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to zachęcamy do skorzystania z opieki doświadczonego instruktora kajakarstwa górskiego. Najmłodsze dzieci pływające na kajaku górskim mają 7 lat i radzą sobie świetnie. Warto głęboko się zastanowić, jakie predyspozycje ma Twoje dziecko. Każdy rodzic zna swoje dziecko i umie oszacować, jak będzie się ono zachowywało w trakcie spływu.
Zanim rodzic oszacuje predyspozycje dziecka, warto skupić się również na swoim doświadczeniu. Jeśli go nie mam – nie rzucam się na głęboką wodę. Warto w takim wypadku zacząć od lekcji pływania kajakiem dla samego siebie, a potem zabierania na niego dziecko. Jeśli nie czuję się pewnie, warto zadbać o opiekę instruktora, by spływ odbywał się pod okiem wykwalifikowanej osobie, umiejącej odpowiednio zachować w danej sytuacji na wodzie. Podstawa to nie przeceniać swoich umiejętności!
Najpierw trzeba wybrać trasę pod względem trudności i długości, a także ją rozplanować. Na początek polecamy by zacząć od łatwych i krótkich tras. Dziecko musi się oswoić z kajakiem, a rodzic będzie mógł sprawdzić jego reakcje. Jak już wcześniej wspominaliśmy warto na sam początek wybrać opcję spływu z instruktorem. Warto również zapoznać się z trasą, poczytać o niej, żeby wiedzieć czego można spodziewać się po konkretnym odcinku trasy.
Podczas planowania wyprawy na spływ z dzieckiem ważne jest również to, by sprawdzić warunki atmosferyczne jakie mają panować w dniu spływu. Jeśli będzie to deszczowy dzień, to oczywiście nic się nie stanie, ale czy będzie to przyjemne dla dziecka? Warto wybierać cieplejsze dni, ale nie koniecznie upalne 😉 Musimy pamiętać, że dla dziecka powinna to być przyjemność, a nie męczarnia w upalny dzień, na pełnym słońcu. Jeśli ma to być krótka wyprawa, warto wtedy wybrać się po południu. A gdy złapie was burza, koniecznie dobij do brzegu i przeczekaj ją!
W zależności od charakteru rzeki na sam początek polecamy stabilniejsze kajaki jeśli jest to rzeka górska to kajaki pneumatyczne – czyli dmuchane. Taki kajak jest tak samo wytrzymały, co tradycyjny polietylenowy. Wykonany jest z trwałego, odpornych na mechaniczne uszkodzenia syntetyków. Jest stabilniejszy, dzięki czemu będzie idealny na sam początek przygody z kajakiem.
To najważniejsze elementy wyposażenia dziecka – pamiętaj, że muszą być one idealnie dopasowane rozmiarem. Jeśli nie masz kamizelki i kasku, upewnij się, że wypożyczalnia kajaków z której będziesz korzystać posiada odpowiednie rozmiary. Ważne, żeby kamizelka asekuracyjna była również dopasowana do naszej wagi. Kask i kamizelka na kajaku są obowiązkowe, nie ściągaj ich dziecku podczas spływu pod żadnym pozorem, a także upewnij się, że wszystkie klamry w kapoku są zapięte! Ważne jest to, by dziecko miało też odpowiednie obuwie, ze stabilną podeszwą – zalecamy specjalne obuwie na wodę. Na dnie oraz brzegu często możemy natrafić na korzenie lub potłuczone butelki. Więc lepiej zabezpieczyć stopy przed niepotrzebnym skaleczeniem, odpowiednim obuwiem. Jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie wiosłować, polecamy mniejsze i lżejsze wiosło, z którym z łatwością sobie poradzi.
Podstawowy ekwipunek : suchy worek! Dzięki niemu mamy pewność, że wszystko czego potrzebujemy podczas spływu – będzie suche, bezpiecznie zamknięte. Koniecznie upewnij się, że suchy worek został przez ciebie szczelnie zamknięty, w innym wypadku będzie wszystko mokre. Co jeszcze ze sobą zabrać? Ważny jest krem z filtrem by ochronić dziecko i siebie przed nadmiernym słońcem oraz zapas wody, odpowiednie nawodnienie to podstawa. Pożywne przekąski przydadzą się, gdyby komuś zaczęło burczeć w brzuchu. Weź także dodatkowe ubranie, ponieważ mokre dziecko należy zaraz po spływie przebrać, by się nie przeziębiło!
Ubiór dziecka musi być luźny i wygodny, by nic go nie ograniczało. W ciepłe i gorące dni konieczne będzie przewiewne ubranie, najlepiej szybkoschnące, a w godzinach największych upałów, przewiewna koszulka z długim rękawem by uniknąć nadmiernego opalenia . Gdy jest chłodniej, warto ubrać się cieplej, zalecana jest odzież termoaktywna. Jeśli będzie to deszczowa aura – to lekka kurtka przeciwdeszczowa i bielizna termoaktywna to podstawa. Pamiętajmy, że woda, a zwłaszcza rzeka górska do ciepłych nie należy, a my możemy się nieźle zmoczyć. Dlatego w chłodne lub zimne dni zakładamy odzież neoprenową: piankę neoprenową, buty neoprenowe, czepek, Kurtka kajakowa. Odpowiedni ubiór i sprzęt to połowa sukcesu udanej wyprawy na kajak z dzieckiem.
Każdy rodzic zastanawia się co zrobić gdy dziecku zacznie się nudzić w trakcie spływu. Nie da się przecież zawrócić ani przerwać spływu w miejscu do którego nie da się dotrzeć z lądu. Drogi rodzicu bez obawy, podpowiemy jak umilić dziecku czas w kajaku. Najfajniejszą zabawą jest ta z łowieniem ryb. Wystarczy do tego kij z przywiązanym kawałkiem żyłki i zabawa gotowa! Dziecko będziemy mogło połowić sobie ryby. Drugą opcją jest brodzenie po wodzie, pod bacznym okiem rodzica. Warto również zaznajomić się z legendami i ciekawostkami związanymi z miejscem, w którym odbywa się spływ, by móc zaciekawić nimi swoją pociechę.
Pamiętaj! Zawsze podczas planowania wyprawy, załóż sobie z góry plan B. Drugą alternatywną opcję, gdyby coś poszło nie po Twojej myśli. Dzieci z reguły są niecierpliwe i źle wpływa na nich stres który mógłby się pojawić przy braku dobrej organizacji. Jeśli spływ z jakiś przyczyn niezależnych od Ciebie się nie odbędzie, poszukaj innej atrakcji na ten czas, jeśli pogoda będzie nieprzewidywalna, zawsze bądź gotowy na każde warunki atmosferyczne, jeśli namiot odpada, znajdź opcje noclegu w hotelu czy pensjonacie. Zaplanuj godzinę wyjazdu, dotarcia na miejsce z uwzględnieniem postojów ( na toaletę, lody czy inne widzimisię 😉 ), sprawdź miejsce parkingowe zaraz przy mecie spływu oraz poszukaj transportu na start, byś nie miał potem problemu z powrotem do samochodu. Weź ze sobą naładowany telefon, by móc w razie nagłej sytuacji zadzwonić.
Jeśli wybierasz się z rodziną na spływ, warto pomyśleć by przedłużyć swoją wyprawę organizując biwak. Każdy wie, że dzieci kochają spać w namiotach. Będzie to dla nich super przygoda, którą na pewno zapamiętają na długo. Zabierz namiot, śpiwory i latarki. Zorientuj się wcześniej gdzie znajdziesz w pobliżu miejsce do rozbicia namiotu, ewentualnie noclegi gdyby pogoda sprawiła wam psikusa 😉
Kontakt z przyrodą, wodą i kajakami to najlepsza metoda na spędzenie czasu z własnym dzieckiem. Jest to zawsze mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy, nabieranie doświadczenia i aktywność fizyczna. Warto wybrać się na weekend gdzieś z dala od zgiełku miast, gdzie można wspólnie przeżyć niezapomnianą przygodę, zaszczepiając w dziecku chęć do aktywności i przebywania na łonie natury. Jeśli jeszcze nie wybrałeś się na taką wyprawę ze swoją rodziną, ten artykuł pomoże Ci zaplanować ją już teraz. Nie bój się przygód i pokaż piękny świat swojemu dziecku!
A jeśli zainteresował Cię temat spływów kajakowych i szukasz informacji dotyczących rzeki Dunajec to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: spływy Dunajcem Tratwami . Jeśli lubisz aktywność fizyczną, to śmiało możesz zabrać swoje pociechy również na rafting.