
Rafting w Austrii
3 marca 2021
Rafting w Austrii
3 marca 2021Spływ Dunajcem 2025 - 10 Najważniejszych Informacji

Ile kosztuje spływ Dunajcem tratwą 2025 rok?
Ceny biletów do Szczawnicy:
Bilet ulgowy: 69zł (sezon niski) 73zł (sezon wysoki)
Bilet normalny: 97zł (sezon niski) 103zł (sezon wysoki)
Ceny biletów do Krościenka:
Bilet ulgowy: 79zł (sezon niski) 83zł (sezon wysoki)
Bilet normalny: 117zł (sezon niski) 123zł (sezon wysoki)
Bilety można nabyć w kasie spływu na obu przystaniach flisackich w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych - Kątach.
Ceny biletów zależą od sezonu oraz wybranej trasy. W sezonie letnim, kiedy zainteresowanie jest największe, ceny są nieco wyższe niż poza nim.
Dla wygody turystów dostępne są również bilety łączone, które obejmują dodatkowo płatny transport powrotny lub dodatkowe atrakcje, takie jak wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego czy transport powrotny do Krakowa.
Trasy spływu tratwą Dunajcem - skąd/dokąd?
Pierwsza trasa Spływu Dunajcem:
Początek spływu – Spływ Dunajcem Sromowce Kąty Koniec Spływu Dunajcem – Szczawnica ul. Pienińska, Długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
Druga trasa Spływu Dunajcem:
Sromowce Kąty – Krościenko nad Dunajcem Koniec Spływu Dunajcem – Szczawnica ul. Pienińska długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min
Kiedy pływają flisacy?
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Tylko przez te kilka miesięcy mamy możliwość wybrać się na Spływ po rzece Dunajec, ponieważ później jest on zamknięty. Flisacy pływają w tym okresie codziennie, a wolne robią sobie jedynie w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych i Święto Bożego Ciała.
Spływy Dunajcem Tratwami a bezpieczeństwo?
Polski Spływ Przełomem Dunajca należy do zupełnie bezpiecznych. Nurt rzeki jest spokojny, a tratwa jest tak skonstruowana, że nawet w przypadku przedziurawienia 1 lub 2 elementów łódź nadal może płynąć i nie tonie. Dodatkowo 5 niezależnych elementów pomiędzy którymi płynie woda wpływa na bardzo dużą stabilność łodzi. Równie bezpiecznie odbywa się spływ pontonowy, oferowany przez lokalnych organizatorów.
Spływ Dunajcem tratwą - czas trwania spływu
Standardowo, polski spływ trwa od 2 do 3 godzin, jednakże jego czas może się wydłużyć w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub wysokiego stanu wody.
Przed rozpoczęciem warto sprawdzić prognozę pogody aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Podczas słonecznych dni zwłaszcza w wakacje i długie weekendy ilość turystów chcących spłynąć tratwą jest Standardowo spływ trwa od 2 do 3 godzin, jednakże jego czas może się wydłużyć w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub wysokiego stanu wody.
Przed wyruszeniem, warto sprawdzić prognozę pogody aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Podczas słonecznych dni zwłaszcza w wakacje i długie weekendy ilość turystów chcących spłynąć tratwą jest tak duża, że tworzą się kolejki. Bez kolejek można zarezerwować Rafting Dunajcem atrakcja odbywa się na tej samej trasie i jak wspomnieliśmy wyżej, jest zupełnie bezpieczna.tak duża, że tworzą się kolejki.

Spływ Tratwą dla kogo?
Jest to oferta która spodoba się głownie rodzinom z dziećmi, a także osobom starszym. Zdecydowanie jest to opcja idealna dla tych którzy wolą spokojniejszą form spływu podziwiając piękne widoki, Ci którzy szukają adrenaliny powinni udać się na rafting lub spływ kajakowy.
Spływy Dunajcem a Dzieci.
Jest to oferta która spodoba się głownie rodzinom z dziećmi, a także osobom starszym. Zdecydowanie jest to opcja idealna dla tych którzy wolą spokojniejszą form spływu podziwiając piękne widoki, Ci którzy szukają adrenaliny powinni udać się na rafting lub spływ kajakowy.
Spływy Dunajcem a pogoda?
Najważniejsze by ubrać się adekwatnie do warunków atmosferycznych. W ciepłe dni: odzież przewiewną i lekką, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, wodę.
W deszczową lub pochmurną pogodę zabierz ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, pelerynę, ciepłe ubranie.
Spływ Dunajcem ciekawostki
Kim jest flisak?
- Flisacy, kojarzeni przede wszystkim z góralami
- Flisak musi pochodzić z jednej z pięciu miejscowości: Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, Czorsztyna, Sromowiec Niżnych i Sromowiec Wyżnych.
- Flisak odbywa trzyletnią praktykę pod okiem mistrza flisackiego, aby zdać egzamin.
Co to jest Spryska?
Spryska to długa na kilka metrów żerdź służąca do sterowania tratwą flisacką.
Spływ tratwami tradycja sięgająca 200 lat.
- Spływy Dunajcem to 200 letnia tradycja. Spływy tratwami zapoczątkowali chłopi którzy zajmowali się flisem, tak zwani flisacy czyli transportem szlakiem wodnym. Były to głównie ścięte drzewa, które przyczynił się do rozwoju największej atrakcji Pienin.
- Pierwsze spływ turystyczne na drewnianej tratwie zbudowanej przez flisaków, miały miejsce w 1831 roku, a ich prekursorem był Józef Szalay, uznawany również za twórcę Uzdrowiska Szczawnica.
- Spływy Przełomem Dunajca organizowano ze Sromowiec Niżnych oraz Czerwonego Klasztoru. Kompleksowa atrakcja turystyczna polegała na wyjeździe furmankami, wyjściu na szczyt Trzy Korony, zejściem Wywozem Szopczańskim do Sromowiec Niżnych i spływie nurtem Dunajca do Szczawnicy.
- W 1934 roku aby uniknąć konfliktu i sporów flisaków o turystów przebywających do Uzdrowiska, powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Przyczyniło się ono do lepszej organizacji spływów Przełomem i istniej po dzień dzisiejszy.
- Pierwsze łodzie flisackie nazywano dłubankami, ponieważ drążone były z pnia topoli, potem łączone w dwie, trzy i bardziej stabilne czwórki.
- Dziś łodzie flisackie zbudowane są z desek świerkowych z pięciu elementów połączonych ze sobą linami. Tratwa flisacka po każdym spływie zostaje rozmontowana, ponieważ wtedy łatwiej załadować ją na samochody ciężarowe. Po dojeździe na miejsce startu elementy te są ponownie montowane.
- Cały proces w brew pozorom jest dość szybki. Na flisackiej tratwie znajdują się trzy rzędy ławek, na które łącznie siada 12 osób oraz dwóch flisaków.
- Przód łodzi flisackiej pokrywają świerkowe gałązki, które oprócz walorów upiększających pełnią rolę falochronu, dzięki czemu fale nie wdzierają się na łódź.
- Sterowanie odbywa się za pomocą świerkowych długich na 3 metry tyczek, tak zwanych ”sprysek’’. Każda tratwa flisacka ma swój numer.
- Ilość dzisiejszych tratw pozwala na spływ nawet do 5 tyś. turystów w ciągu jednego dnia!
Flisacy spływ Dunajcem opinie?
Polski spływ łodzią flisacką cieszy się dużym zainteresowaniem jako jedna z największych atrakcji na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, a także dobrą opinią.
Flisacy potrafią opowiadać niesamowite historię i legendy co w połączeniu z wspaniałymi widokami przekłada się na ich bardzo dobre opinie i tworzy niezapomniane przeżycie dla każdego fana niesamowitej przygody na łonie natury, w połączeniu z malowniczymi widokami otaczających gór.
Inne Alternatywy Spływu Dunajcem dla Aktywnych
Jeśli oprócz walorów przyrodniczych i tradycyjnych szukasz aktywności fizycznej to koniecznie rozważ opcję Spływu Kajakowego Dunajcem, a także spływ pontonowy tzw. Raftingu Dunajcem.
Tak jak w przypadku tratw wycieczka Przełomem Dunajca odbywa się od 1 kwietnia do 31 października. Czas spływu to ok 2 godziny, a długość trasy wynosi 14 kilometrów.
W tym przypadku jest możliwość wypłynięcia z przystani w Sromowcach Niżnych (początek spływu), by skończyć na mecie spływu w Szczawnicy.
Nasza wypożyczalnia kajaków znajdująca się na przystani pontonowej i kajakowej w Szczawnicy posiada profesjonalne kajaki i pontony oraz doświadczoną kadrę instruktorów kajakarstwa i raftingu.
Na atrakcje jest wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub przez formularz na stronie.
Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie, które łączy przygodę z obcowaniem z przyrodą. Jeśli szukasz sposobu na spędzenie czasu wolnego w Pieninach, nie zapomnij o tej wyjątkowej atrakcji. Urokliwe widoki, tradycja flisaków i bliskość natury sprawiają, że to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce.