Gdzie na kajaki w Małopolsce?

 

Zastanawiasz się gdzie popływać na kajaku? Duży wybór tras kajakowych jaki oferuje nam polski krajobraz, tylko zachęca do wybrania się na spływ. Poniżej znajdziesz najpiękniejsze odcinki jakie spotkasz w Małopolsce. 

Dunajec o długości 247km, to rzeka górska którą płynąc, możemy dostrzec piękno krajobrazu jakim się otacza. Albowiem przepływa m.in. przez malownicze Pieniny i Beskid Sądecki, stąd też to idealna opcja na rozpoczęcie przygody z kajakiem.

Przełom Dunajca – największa atrakcja regionu!

Spływ kajakiem po Dunajcu, to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i piękno krajobrazu wokół.  Płynąc po rzece możemy podziwiać uroki tzw. Wapieni Pienińskich, okalających masywów Trzech Koron, które przecinają Dunajec, a także bardzo bogatą faunę i florę Przełomu.

Spływ kajakowy przez Pieniński Park Narodowy odbywa się na trasie 20 kilometrów, z Niedzicy tuż spod tamy Jeziora Czorsztyńskiego do Szczawnicy. To 14 km malowniczej trasy o trudności WW 1 (łatwy)  w 6-cio stopniowej skali (WW6), którą możesz pokonać w 2,5 – 4 godzin.

Pierwsze kilka kilometrów rzeka płynie wolno, koryto jest szerokie i łatwe w przepłynięciu. Po około  4 km dopływamy do miejscowości Kąty, skąd startują tradycyjne łodzie flisackie. Nie mają one możliwości wykonania szybkiego skrętu więc musimy uważać na nie i trzymać dużą odległość od łodzi – jest to sprawa priorytetowa. Sama trasa nie jest wymagająca. Należy pamiętać by zawsze płynąć po głównym nurcie, a na bystrzach gdzie woda płynie szybciej wiosłować i trzymać dziób kajaka w dół, nigdy nie ustawiamy się bokiem do fali.

Ale to nie koniec, możemy popłynąć dalej.

kurs_kajakarstwa_Dunajec

Szczawnica – Tor Kajakowy Wietrznice k. Łącka

Ciągnącą się trasę już za Szczawnicą, nie da się porównać z widokiem jaki możesz zobaczyć w Przełomie. Jednak na pewno nie raz zabije ci szybciej serce. Pod względem intensywności ten odcinek może spodobać się nie jednemu amatorowi mocniejszych wrażeń.

Już po kilku kilometrach w Krościenku nad Dunajcem czeka nas pierwsze bystrze ( tor kajakowy – poznamy go po zawieszonych bramkach) . Tu jeśli ktoś ma mniej doświadczenia lub płynie na kajaku otwartym bez kokpitu z niskimi burtami może wywrócić kajak. Miejsce to można przepłynąć z boku prawą stroną rzeki. Po kolejnych około 200m  mamy kolejne bystrze, które należy pokonać środkiem. Pozostałe kilka kilometrów rzeka przepływa przy stromych zboczach Beskidu Sądeckiego, przez tak zwany przełom tylmanowski. Po drodze mijamy kilka wysepek i zabudowania. Około 2 km przed metą czeka nas kolejne bystrze, które nie należy do trudnych. Tuż przed końcem po lewej stronie rzeki zobaczymy niewielką śluzę to znak, że dopłynęliśmy do końca toru kajakowego. Należy zachować dużą ostrożność i nie dopływać do śluzy. Można też przepłynąć prawą stroną rzeki gdzie znajduje się dość kamieniste długie na około 200m bystrze. Po przepłynięciu go wysiadamy po lewej stronie na Campingu Wietrznice.

Trasa ma długość 20 km, spływ zajmuję ok 3h.

Jesteś ciekawy jakich wrażeń doznasz płynąc dalej?

 

Wietrznice – Stary Sącz (most św. Kingi)

Odcinek  ciągnący się wśród pasma Beskidu Sądeckiego to piękne zwieńczenie trasy od Sromowiec Niżnych po Stary Sącz.

Jest jednym z lepszych, jeśli chodzi o trudność. To 25 kilometrowa rekreacyjna trasa, którą możesz pokonać w 3-4 h. Jeśli właśnie szukasz mocniejszych wrażeń, to idealny odcinek dla Ciebie. W niektórych momentach możesz natrafić na bystrzyce o skali trudności WW2! Są też miejsca, w których dobrze jest się zatrzymać i dokładnie przeanalizować i zaplanować trasę przepływu.

Spływ kajakiem po Dunajcu nie należy do ekstremalnych, jednak ta malownicza trasa jaką proponuje, jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. To idealne miejsce dla amatorów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kajakarstwem. Myśle, że jeżeli raz wsiądziesz do kajaka i chwycisz na wiosło…trudno będzie Ci z niego wyjść 🙂 Na pewno jeszcze nie jeden raz będziesz wracać wspomnieniami do tych pięknych krajobrazów, które będziesz mijać spływając z Sromowiec Niżnych, aż po Stary Sącz.

Jeśli nadal zastanawia cię to, gdzie na kajaki – warto popłynąć Dunajcem!
Szybka rezerwacja!